Inicjatywa "44" to projekt mający min. na celu przedstawienie udziału anarchosyndykalistów w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na to, że w obecnych czasach naszym obowiązkiem jest dbanie o to aby idee totalitarne nie zawładnęły życiem społecznym i politycznym. Niech walka młodych ludzi z nazistowskim okupantem będzie dla nas inspiracją do przeciwstawiania się odradzającemu się nacjonalizmowi, rasizmowi, faszyzmowi i nazizmowi, czyli ideologiom które doprowadziły do gehenny II wojny światowej i śmierci milionów ludzi. Naszym obowiązkiem jest reagować na każde akty szerzenia wspomnianych ideologii. Zacznij działać już teraz !

» Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim (artykuł)
Uczestniczący w Powstaniu Warszawskim Związek Syndykalistów Polskich stanowił kontynuację przedwojennego Związku Związków Zawodowych (ZZZ), który w 1938r. postanowił przyłączyć się do IWA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników), czyli anarchosyndykalistycznej międzynarodówki. W uchwalonym w 1943r. Programie ZSP można było przeczytać, że ustrój polityczny Polski Ludowej będzie się opierał na związku samodzielnych, wolnych gmin, biurokrację państwową zastąpią delegaci wybrani przez samorządy pracownicze, a zburzenie kapitalizmu doprowadzi do powstania wolnościowego socjalizmu, gwarantującego dobrobyt całemu społeczeństwu, postulowano jednak zachowanie przedwojennych granic na wschodzie i stworzenie nowych opartych na Odrze i Bałtyku na zachodzie.

» Historia wyklęta czyli o co walczyli w Powstaniu Warszawskim (artykuł)
Ostatnio rozlewa się po kraju, wspierana przez instytucję warszawskiego muzeum, moda na Powstanie Warszawskie. O Powstaniu mówi się już nie tylko za pomocą książek, ale także muzyki, komiksów, wlepek i różnorodnych gadżetów typu szaliki czy stroje z epoki. Za powstańców "przebierają się" zarówno modni muzycy, jak i modni inaczej kibice, którzy z szalikami "z kotwicą" na twarzach walczyli "dzielnie" z rosyjskimi gośćmi, którzy przybyli dopingować swoją drużynę podczas Euro 2012.

»Jak faszyści "czczą" pamięć powstania warszawskiego
Nie wiem, czy to wina temperatur i masowych udarów spowodowanych słońcem, a może należy zrzucić to na zbyt wiele czasu wolnego jaki mają na wakacjach nasi rodzimi faszyści i nacjonaliści, ale w zasadzie co tydzień docierają do mnie informacje wydawałoby się, że absurdalne. Wszystko byłoby by w porządku gdyby okazało się to spóźnionym primaaprilisowym żartem. Tak jednak nie jest i dzieje się to naprawdę! Mamy więc w tym roku faszystów z ONRu organizujących marsze ku pamięci Powstania Warszawskiego!

» Koncepcja walki (artykuł)
Koncepcja walki - zwalczanie faszyzmu we wszelkiej postaci i we wszystkich dziedzinach życia – punkt bardzo jasny.

» Polscy narodowcy ręka w rękę z okupantem - marzec 1940
Artykuł dość dosadnie pokazujący co robili polscy narodowcy po przejęciu władzy przez Hitlera.

» Brygada syndykalistyczna - relacja dowódcy
Powstanie Warszawskie – 1944 wyprowadziło z podziemia kilkuletniej konspiracji różne organizacje wojskowe i polityczne sytuując ich działalność w warunkach niemniej spodziewanych i daleko odbiegających od przewidywanych.

»Karolina Marek-anarchistka w powstańczej Warszawie
Mówiąc o powstaniu warszawskim często zapominamy o kobietach biorących w nim udział. Obchodom często towarzyszy mowa o patriotyzmie i walce o niepodległość. Okazuje się jednak, że przeciwko faszystowskiemu okupantowi stawali również ludzie,którym patriotyzm był zupełnie obcy. Odrzucali ideę państwa. Mowa o anarchistach i anarchistkach. Dziś postanowiłem opisać ciekawą historię pewnej anarchistki.

powered by: www.antifa.bzzz.net